Od czerwca kierowcy pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony mogą korzystać z nowego systemu poboru opłat e-TOLL, który w najbliższym czasie ma całkowicie zastąpić dotychczasowy system viaTOLL. Jeszcze przez kilka miesięcy, do 30 września 2021 r. będą one jednak działać równolegle. W związku z tak dużymi zmianami nasza firma postanowiła rozszerzyć swoją ofertę oraz wyjść naprzeciw oczekiwaniom wszystkich użytkowników, projektując nowoczesne urządzenia, które pozwolą spełnić wymagania systemu e-TOLL oraz zintegrować z nim firmową flotę.
e-TOLL od czerwca – ważne zmiany dla firm z branży TSL
Od ostatnich dni maja możemy rejestrować się do nowego systemu e-TOLL, który zaczął funkcjonować od II połowy czerwca br. Osoby pragnące uzyskać informacje o wprowadzanych zmianach, mogą skorzystać także z całodobowej infolinii – Telefonicznego Centrum Obsługi Klienta, działającej w języku polskim, angielskim, rosyjskim oraz niemieckim.
e-TOLL jest nowoczesnym systemem, który bazuje na technologii określania pozycji pojazdu (użytkownika) za pomocą pozycjonowania satelitarnego oraz wirtualnych bramownic. Przypomnijmy, że dotychczasowy system viaTOLL działa natomiast na podstawie pozycjonowania radiowego.
Do systemu e-TOLL muszą zarejestrować się wszyscy kierowcy, którzy chcą poruszać się na odcinkach płatnych pojazdami lub zespołami pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony. Obowiązek ten dotyczy również kierowców autobusów i autokarów, niezależnie od dopuszczalnej masy całkowitej, z liczbą miejsc siedzących powyżej 9 (łącznie z kierowcą).
Rejestracja do systemu e-TOLL
Do nowego systemu poboru opłat każdy zainteresowany może zarejestrować się na kilka sposobów:
- Online poprzez IKK (z wykorzystaniem Profilu Zaufanego)
- Stacjonarnie w Miejscu Obsługi Klienta
- Za pośrednictwem wybranego dostawcy kart flotowych
Jak przystosować firmę do systemu e-TOLL?
Kierowcy poruszający się po wskazanych odcinkach płatnych oraz zarejestrowani do e-TOLL muszą posiadać w swoich samochodach odpowiednie urządzenia lokalizujące. Należą do nich:
- ZSL (Zewnętrzne Systemy Lokalizacyjne)
- Urządzenia pokładowe OBU (On Board Unit)
- Aplikacja e-TOLL PL, dostępna bezpłatnie, do pobrania w sklepie Google Play lub AppStore
ZSL oraz OBU pozwalają na automatyczne, elektroniczne naliczanie opłat za przejazd odcinkami płatnymi oraz bieżące regulowanie tych należności.
LegalTelematics dla e-TOLL
Nasza firma LegalTelematics, specjalizująca się we wdrażaniu nowoczesnych systemów telematycznych i monitorujących, pozwalających na m.in.: odczytywanie danych z tachografów, sporządzanie raportów dotyczących stylu jazdy kierowców i eco-drivingu, czy rozliczanie delegacji i płac minimalnych, rozszerza swoją ofertę również o urządzenia zewnętrzne i pokładowe w pełni skonfigurowane z systemem e-TOLL.
Pragniemy dostarczać naszym Klientom jak najlepsze i najbardziej zautomatyzowane rozwiązania, dzięki którym dostosują oni swoją firmę do wymagań e-TOLL, a ponadto będą mogli efektywniej zarządzać swoją flotą oraz optymalizować ponoszone koszty.
W związku z tym przygotowaliśmy dla nich urządzenia ZSL oraz OBU, czyli samoobsługowe narzędzia, które pozwalają na elektroniczne dokonywanie płatności w systemie e-TOLL. W ramach tego systemu każdy z naszych Klientów otrzyma w jednym urządzeniu wszystkie najważniejsze i niezbędne rozwiązania:
- Integrację z nowym systemem opłat drogowych e-TOLL
- Lokalizację pojazdów GPS
- Kontrolę zużycia paliwa
- Możliwość odczytu danych z tachografu oraz pobierania plików .ddd
- Intuicyjny, prosty w obsłudze oraz przyjazny dla użytkowników interfejs
- Dane o stylu jazdy kierowców
- Rozbudowany moduł raportowania: raport zużycia paliwa, środowiskowy, przekraczania granic.
LegalTelematics nie tylko dostarcza nowoczesne i innowacyjne urządzenia telematyczne, ale pomaga również w doborze odpowiedniego dla potrzeb firmy sprzętu oraz jego instalacji i właściwym skonfigurowaniu.