Transport towaru to złożony i skomplikowany proces, składający się z wielu powiązanych i wzajemnie wpływających na siebie ogniw. Każdy z etapów, począwszy od pakowania przesyłki po jej rozładunek i dostarczenie Klientowi, jest obarczony różnorodnym rodzajem ryzyka. Na czym powinni skoncentrować się pracodawcy oraz sami kierowcy podczas wykonywania transportu ciężkiego i przewożenia towarów? Jakie rozwiązania mogą poprawić bezpieczeństwo pracy?
Co decyduje o bezpieczeństwie w transporcie?
Każdy transport powinien być wykonywany w sposób bezpieczny i jednocześnie terminowy. Są to dwa czynniki, które pozwalają określić jakość usług świadczonych przez wybrane przedsiębiorstwo transportowe.
O bezpieczeństwie w transporcie decyduje przede wszystkim:
- Stan techniczny pojazdu
- Umiejętności jazdy i przygotowanie kierowcy
- Prawidłowe zewnętrzne oznakowanie samochodu
- Sposób zapakowania i załadowania przewożonego ładunku
- Nowoczesne rozwiązania stosowane przez firmy transportowe m.in. monitoring GPS floty
- Przestrzeganie norm prawnych z zakresu czasu pracy kierowców
- Przystosowanie kabiny pracy kierowcy do jego cech fizycznych i potrzeb
Większość z powyższych czynników takich jak stan techniczny pojazdu i konieczność posiadania aktualnych badań technicznych, właściwe oznakowanie pojazdu, czy bezpieczny załadunek to sprawy oczywiste, niewymagające szczegółowych wyjaśnień. Warto poświęcić jednak większą uwagę profesjonalnym i innowacyjnym narzędziom, które przyczyniają się nie tylko do bezpośredniego zwiększenia bezpieczeństwa, ale i poprawy wydajności oraz efektywności pracy.
Zaawansowane urządzenia GPS w transporcie ciężkim
Moduły lokalizujące GPS są dzisiaj standardem we flotach firmowych, również w pojazdach o DMC powyżej 3,5 tony. To proste w obsłudze, efektywne i skuteczne systemy, oferujące szereg istotnych z punktu widzenia pracodawcy i kierowcy funkcji.
Urządzenia dostarczane przez firmę Legaltelematics to terminale śledzące z łącznością GSM, współpracujące z obecnymi w każdym pojeździe powyżej 3,5 tony tachografami. Zbierają one informacje z pojazdu, aby następnie przesłać je do panelu Klienta. Wszystko odbywa się automatycznie i zdalnie. Pracodawca bez względu na lokalizację pojazdu może uzyskiwać dane pozwalające mu na lepsze zarządzanie transportem oraz eliminowanie błędów i nieprawidłowości. Jest to także narzędzie do bieżącego komunikowania się z kierowcą.
Jakie informacje są uzyskiwane dzięki zaawansowanym systemom telematycznym stosowanym w samochodach ciężarowych? Podstawowe i najważniejsze z nich to:
- Aktualna lokalizacja pojazdu
- Czas jazdy, pracy oraz odpoczynku kierowcy
- Przebyta trasa
- Moment przekraczania granicy
Co więcej, nowoczesne urządzenia montowane w takich pojazdach oferują również wiele dodatkowych funkcji. Każde z udogodnień nie pozostaje bez wpływu nie tylko na bezpieczeństwo, ale również sam komfort jazdy.
Produkty Legaltelematics pozwalają na m.in. automatyczne rozliczanie podróży służbowych. Jest to możliwe za sprawą wbudowanego modułu GPS, który wykrywa moment przekroczenia granicy i przyporządkowuje odpowiednie kwoty diet oraz ryczałtów. Inną z funkcji stanowi dokonywanie analizy Eco-Drivingu. Dzięki pozyskiwanym informacjom pracodawca może kontrolować ilość zużywanego paliwa na konkretnym odcinku trasy i ponoszone na ten cel koszty, a także ocenić sposób i styl jazdy kierowcy.
Urządzenia współpracujące z tachografami umożliwiają ponadto zdalne i automatyczne pobieranie danych w formie plików .ddd. Wszystko odbywa się bez konieczności powrotu kierowcy do bazy.
Warto zaznaczyć, że system Legaltelematics stosuje także protokół API, dlatego też jest w stanie połączyć się z dostawcą programów zarządzania flotą. Integracja TMS pozwala na zarządzanie całą flotą pojazdów w jednym miejscu, za pośrednictwem jednego programu. Jest to rozwiązanie służące lepszemu i wygodniejszemu nadzorowaniu zleceń, obniżeniu kosztów operacyjnych oraz poprawie efektywności wykonywanych zadań.