2021-04-12

Myśląc o monitoringu GPS, w większości utożsamiamy go bezpośrednio z systemem pozwalającym nam na kontrolowanie i zarządzanie samochodem lub flotą pojazdów firmowych. W zaskoczenie może wprowadzić nas jednak fakt, jak szerokie zastosowanie znajduje on w zupełnie innych sytuacjach. Lokalizacja aut to tylko jedna z dostępnych możliwości. Idąc dalej, monitoring GPS wykorzystamy m.in. przy kradzieży ula, czy opiece nad osobą starszą. Kiedy jeszcze przyda się nam ta funkcja?

Lokalizacja samochodów oraz pozostałych pojazdów mobilnych

Monitoring samochodowy stosowany jest zarówno przez osoby prywatne, jak i małe, średnie oraz duże firmy, które chcą efektywniej zarządzać swoją flotą. Spotkamy się z nim zatem w samochodach ciężarowych, czy busach, wykorzystywanych do transportu krajowego oraz międzynarodowego.

Monitoring GPS odgrywa ponadto ogromną rolę w innych rodzajach pojazdów mobilnych. Na szczególną uwagę zasługują tu:

W większości przypadków zastosowanie modułów lokalizacyjnych pozwala namierzyć te pojazdy w sytuacji, w której zostaną one skradzione. W odniesieniu do środków transportu z powyższej listy zdarza się to stosunkowo często. Wyjątek stanowią tu hulajnogi miejskie, w których system GPS odpowiada w szczególności za lepsze zarządzanie tym sprzętem oraz zapewnienie użytkownikom wygodnego i sprawnego dostępu w każdej sytuacji. Oczywiście posłużymy się nim również na wypadek kradzieży.

Monitoring maszyn rolniczych, leśnych i roboczych

To właśnie dzięki nowoczesnym systemom monitorowania pojazdów w branżach takich jak budowlana możliwe jest kontrolowanie pracowników pod względem efektywności ich pracy oraz jej lepszego i sprawniejszego planowania. Co więcej, monitoring GPS pozwala również zachować płynność wykonywanych zadań poprzez m.in. wykrywanie przestojów, czy też kierowanie pojazdów w inne miejsca, gdzie ich pomoc przyda się bardziej.

W przypadku maszyn leśnych zainstalowane w nich moduły dysponują przede wszystkim dostępem do dróg przeciwpożarowych oraz leśnych, pozwalając na łatwiejsze zlokalizowanie pojazdu w trudnym terenie. Branża rolnicza wykorzystuje natomiast GPS do m.in. dokładniejszego nawożenia ziemi, co jest możliwe za sprawą pozyskiwania informacji o stanie i zasobności gleby.

Monitoring osób starszych

Monitoring GPS stosowany jest nie tylko względem rzeczy, ale i osób. W pewnych przypadkach ma to jednak szczególne uzasadnienie. Mowa tu o osobach starszych, chorujących na Alzheimera lub też cierpiących na innego rodzaju zaburzenia pamięci. Lokalizacja personalna jest bardzo przydatna dla rodzin seniorów oraz wszystkich, sprawujących nad nimi opiekę. Dzięki systemowi GPS dowiemy się przede wszystkim o aktualnej lokalizacji takiej osoby, prędkości i kierunku, w jakim zmierza, środku transportu, jak i odwiedzonych przez nią miejscach.

Monitoring dzieci w drodze do szkoły

Dzięki modułom lokalizacyjnym, które można wykorzystać w telefonie, tablecie lub jako osobne urządzenie, wiemy, co w danej chwili dzieje się z naszym dzieckiem. Rodzice decydują się na to rozwiązanie zwłaszcza wtedy, gdy są zmuszeni pozwolić swojej pociesze na samotne pokonywanie drogi pomiędzy domem a szkołą. Nowoczesne systemy poinformują nas o zboczeniu z ustalonej trasy, czy opuszczeniu przez dziecko szkoły.

Monitoring uli

Systemy zdalnego monitorowania znajdują dzisiaj swoje zastosowanie również w środowisku zwierzęcym, a dokładniej w ulach. Ich kradzieże oraz zniszczenia wcale nie należą do sytuacji rzadkich, dlatego też dodatkowe zabezpieczenie niezwłocznie zawiadomi nas o tego typu zdarzeniach. To jednak nie wszystko. Monitoring GPS może służyć ponadto kontrolowaniu najważniejszych parametrów takich jak waga, temperatura, czy wilgotność całego ula. Są to dane, które umożliwiają nam pozyskanie bliższych informacji o stanie zdrowia pszczół.

Monitoring kontenerów i naczep

Szczególnie istotną rolę w branży transportowej odgrywa monitoring kontenerów, dzięki któremu możemy łatwo i szybko ustalić, gdzie aktualnie znajduje się konkretne mienie. Pracownicy transportowi nie zawsze wiedzą bowiem, w jakim dokładnie miejscu przebywa ładunek.

Wśród jednych z funkcji, jakie oferują systemy lokalizacyjne stosowane w naczepach, należy wskazać informacje odczytujące temperaturę, w jakiej znajduje się przewożony ładunek. Będą to przydatne wskazania w przypadku transportu produktów, które ulegają szybkiemu zepsuciu i wymagają odpowiednich warunków przechowywania.