2023-03-13

System GPS zrewolucjonizował sektor TSL, gwarantując jego użytkownikom szereg korzyści. Stał się odpowiedzią na ich potrzeby w postaci zapewnienia jak najwyższej jakości świadczonych usług i aktualności przekazywanych informacji, przy jednoczesnej optymalizacji ponoszonych kosztów i zasobów. W dzisiejszym świecie nowoczesnych technologii zaawansowana telematyka odgrywa kluczową rolę we wspieraniu transportu na każdym jego etapie. Tak istotne jest dlatego, aby zrozumieć, czego dokładnie potrzebuje Twoja flota.

Global Positioning System (GPS) stanowi system nawigacji satelitarnej, który zapewnia jego użytkownikom precyzyjne informacje o lokalizacji w czasie rzeczywistym, mając na celu ułatwienie poruszania się w nieznanym terenie. Zasięg GPS obejmuje całą kulę ziemską. Na system ten składają się 3 segmenty w postaci satelitów orbitujących wokoło Ziemi (segment kosmiczny), stacji kontrolnych i monitorujących na Ziemi (segment naziemny) oraz odbiorników wysyłanego sygnału (segment użytkowników). System GPS szybko znalazł szerokie zastosowanie, a do jednych z największych odbiorców usług satelitarnych należy obecnie właśnie sektor drogowy, w którym technologia ta odgrywa nieocenioną rolę. Niegdyś montowany wyłącznie w samochodach klasy premium, dzisiaj stanowi podstawowe wyposażenie każdego pojazdu.

Niezbędny w zarządzaniu flotą i zwiększaniu produktywności

System GPS dostarcza osobom zarządzającym transportem w firmie informacji o aktualnym położeniu wszystkich posiadanych jednostek w czasie rzeczywistym. Dzięki temu w prosty sposób zachowują nad nimi kontrolę. Mogą również wprowadzać zmiany na trasie, czy wyznaczać nowe punkty odbioru, na podstawie aktualnych danych. Systemy GPS pozwalają ponadto na monitorowanie czasu spędzanego na m.in. załadunkach i rozładunkach oraz innych pracach, czynnościach. Sprzyja to większej produktywności i unikaniu przestojów lub innego rodzaju zakłóceń.

Ogranicza ryzyko opóźnień w dostawach

Dzięki funkcji mapowania administrator floty może zapoznać się ze wszystkimi możliwościami przejazdu, a następnie wybrać i dokładnie zaplanować najbardziej optymalną dla danego przypadku trasę. Informacje o aktualnym położeniu pojazdu pozwalają mu ponadto na wybór tej jednostki, która znajduje się w najdogodniejszej lokalizacji. Tym samym firmy przewozowe mogą realnie skrócić terminy dostaw i ograniczyć ryzyko opóźnień. Obecność systemów nawigujących umożliwia im także lepsze przygotowanie się i szybszą reakcję na wypadek zdarzeń nagłych, występujących na drodze.

Zapewnia zadowolenie klientów

Zwiększenie terminowości dostaw niewątpliwie wpływa także na wyższy stopień satysfakcji samych klientów, którzy z reguły nie przyjmują wiadomości o ewentualnych opóźnieniach z uśmiechem na ustach. Dzięki systemom GPS mogą oni również śledzić podróż swoich przesyłek w czasie rzeczywistym, co daje im pewność, poczucie spokoju, że znajdują się one na dobrej drodze i dotrą do nich na czas. W ten sposób firmy zyskują zadowolonych ze współpracy i lojalnych klientów, którzy z dużym prawdopodobieństwem zdecydują się skorzystać z ich usług ponownie.

Dba o bezpieczeństwo

Systemy GPS montowane w kabinach zwiększają bezpieczeństwo kierowców, innych użytkowników ruchu, a także samych pojazdów. Funkcja śledzenia i monitorowania floty w czasie rzeczywistym dostarcza informacji o jej aktualnym położeniu, co pozwala zarządzającym zachować kontrolę nad tym, czy kierowcy trzymają się zaplanowanej trasy – tj. nie jadą na skróty lub nie zbaczają na niezaplanowane postoje.

GPS monitoruje również czas pracy, prowadzenia pojazdu i odpoczynku, tym samym wskazując, czy w firmie przestrzegane są praktyki dotyczące bezpiecznej, nienaruszającej przepisów jazdy. Należy pamiętać, że naruszający normy czasu pracy kierowcy stanowią zagrożenie nie tylko dla siebie, ale i dla innych uczestników ruchu.

I wreszcie – instalowane w pojazdach moduły nawigacyjne okazują się także nieocenione, gdyby doszło do kradzieży lub uszkodzenia samochodu, umożliwiając podjęcie natychmiastowej reakcji. Mogą one alarmować o nietypowych, niezgodnych z ustalonymi zasadami zachowaniach, co zwiększa szansę na ujęcie sprawców.

Redukuje koszty paliwa

Nowoczesny monitoring GPS pojazdów informuje nie tylko o ich bieżącej lokalizacji, ale i może dostarczać informacji o stylu jazdy kierowców, z wykorzystaniem specjalnego modułu ECO DRIVING. Jak powszechnie wiadomo, paliwo stanowi jeden z największych, a w niektórych przypadkach największy wydatek firm transportowych. Z tego względu chętnie korzystają one z dostępnych funkcjonalności, które pozwalają im redukować ponoszone na ten cel koszty.

Oferowane rozwiązania informują administratorów floty o m.in. prędkości, z jaką porusza się pojazd, rzeczywistym stanie spalania, miejscu tankowania paliwa oraz jego ilości, zużyciu tempomatu, czy ilości hamowań. Wszystkie te czynniki nie pozostają bez wpływu na zużycie paliwa. Nieprawidłowy styl jazdy kierowców przekłada się tym samym na większe wydatki, natomiast dzięki monitoringowi GPS firmy mogą się przed tym uchronić i natychmiast podjąć niezbędne działania.