2021-05-04

Eco-driving to pojęcie, z którym coraz to częściej spotkamy się dzisiaj również w Polsce. Ekologiczna jazda nie pozostaje bez wpływu nie tylko na otaczające nas środowisko naturalne, ale i samą kondycję firmy oraz jej sytuację finansową. W jaki sposób pracodawcy mogą wdrażać zasady eco-drivingu do swoich przedsiębiorstw oraz z jakimi korzyściami powinni się liczyć?

Eco-driving – na czym polega ekologiczna jazda?

Eco-driving jest techniką jazdy, która koncentruje się na ograniczeniu zużycia paliwa oraz kontroli spalania. Sposób prowadzenia pojazdu określany jako „eko” jest szczególnie bliski państwom zachodnim oraz północnym, gdzie stosuje się go już od bardzo dawna. Ekologiczna jazda w szerszym znaczeniu odnosi się również do jazdy określanej jako racjonalna, tj. pozwalająca ograniczyć koszty eksploatacyjne samochodu oraz przez dłuższy czas zachować go w dobrym stanie. Płynne prowadzenie pojazdu oraz zdolność do przewidywania różnych zdarzeń nie pozostają ponadto bez wpływu na bezpieczeństwo na drodze. Przyczyniają się także do zmniejszenia liczby wypadków.

Przestrzeganie zasad eco-drivingu może doprowadzić do oszczędności w zużyciu paliwa sięgających nawet 25%. Jest to szczególnie istotne w przedsiębiorstwach transportowych, w których każdego dnia zatrudnieni w nich kierowcy przemierzają setki kilometrów. Zachowanie kontroli nad wykorzystywanym paliwem oraz faktyczne ograniczenie jego zużycia to jeden ze sposobów optymalizacji kosztów.

Co wpływa na zużycie paliwa?

O zużyciu paliwa decyduje przede wszystkim styl jazdy kierowcy, który możemy określić za pomocą wielu parametrów takich jak:

Celem stosowania w pojazdach firmowych nowoczesnych systemów kontroli jest optymalizacja wszystkich powyższych parametrów oraz poprawa stylu jazdy kierowców.

Moduł eco-driving w systemie Legaltelematics

Rosnące ceny paliwa, większe opłaty za przejazdy autostradami, nowe regulacje określone w Pakiecie Mobilności, a także utrudnienia w przejazdach związane z pandemią sprawiają, że przedsiębiorstwa z zaangażowaniem poszukują dziś sposobów na ograniczenie kosztów ponoszonych na utrzymanie floty samochodowej.

W ramach oferowanego przez nas systemu telematycznego dostarczamy naszym Klientom moduł eco-driving, odpowiadający za kontrolę zużycia paliwa oraz pozwalający kontrolować koszty przebytej drogi. Wszystkie informacje są przesyłane do właściwych podmiotów w formie szczegółowych tabel, wykresów oraz raportów. Dzięki temu otrzymują oni czytelną, transparentną i kompletną analizę kosztów, jakie realnie ponoszą na swoją flotę.

Jakie dane pobierane są z szyny CAN i dostarczane Klientom? Pracodawca będzie na bieżąco informowany o:

Jedną z dostępnych funkcjonalności jest ponadto ranking kierowców, pozwalający na analizę stylu i sposobu ich jazdy oraz wykrycie obszarów, które wymagają poprawy.