2021-06-15

Firmy transportowe do 30 września mają czas, aby przygotować swoją flotę do wymagań nowego systemu poboru opłat e-TOLL. Wprawdzie rejestracja trwa już od końca maja, a sam system rozpoczął działalność w czerwcu, to jednak jeszcze przez najbliższe miesiące obowiązują przepisy przejściowe. Do wskazanej powyżej daty możemy dokonywać zatem płatności poprzez e-TOLL lub viaTOLL. Co dokładnie się zmieni oraz jakie urządzenia powinny znaleźć się w pojazdach poruszających się odcinkami płatnymi, na których obowiązuje e-TOLL?

Obowiązek korzystania z systemu e-TOLL został nałożony na początek na wszystkie pojazdy oraz zespoły pojazdów, których DMC przekracza 3,5 tony. Ponadto, do grupy tej zalicza się również autobusy i autokary z liczbą miejsc siedzących powyżej 9, niezależnie od ich DMC. W niektórych sytuacjach opłacie będą podlegać ponadto samochody osobowe z przyczepą, jeśli DMC auta i przyczepy wyniesie więcej niż 3,5 tony.

Lista wszystkich odcinków płatnych, na których pobierane są elektroniczne opłaty, znajduje się na stronie: https://etoll.gov.pl/.

e-TOLL – wszystkie najważniejsze informacje o systemie

W odróżnieniu od dotychczasowego systemu viaTOLL, e-TOLL nie działa na podstawie pozycjonowania radiowego, a satelitarnego (technologia GNSS). Nadzór nad nim sprawuje Szef Krajowej Administracji Skarbowej. Chcąc korzystać z nowego systemu poboru opłat, nie trzeba podpisywać żadnej umowy, czy też osobiście stawia

się w wyznaczonym miejscu. Rejestracji dokonuje się na 3 sposoby:

Podczas rejestracji każdy z użytkowników może wybrać również jeden z dwóch sposobów poboru opłat za przejazd odcinkami płatnymi. Jest to odpowiednio: konto rozliczeniowe w trybie przedpłaty oraz konto rozliczeniowe w trybie płatności okresowej z zabezpieczeniem.

Jak przekazać dane do systemu? e-TOLL PL, OBU i ZSL

Osoby korzystające z nowego systemu poboru opłat są zobowiązane do wyposażenia swoich pojazdów w odpowiednie urządzenia, pozwalające na naliczanie opłaty za przejazd. Jakie możliwości mamy w tym zakresie?

  1. Aplikacja e-TOLL PL – to bezpłatna aplikacja, możliwa do nabycia przez użytkowników smartfonów z Androidem lub iOS.
  2. Urządzenia pokładowe On Board Unit (OBU) – są to urządzenia działające w technologii GNSS, które do uzyskania informacji o położeniu pojazdu wykorzystują transmisję danych.
  3. Zewnętrzne Systemy Lokalizacyjne (ZSL) – czyli zainstalowany w pojeździe GPS, działający razem z IKK.Aby skonfigurować posiadany system ZSL z e-TOLL,konieczne jest wprowadzenie dodatkowej usługi przez dostawcę. W niektórych przypadkach trzeba będzie jednak wymienić urządzenie na nowe.

Osoby korzystające z OBU, ZSL oraz aplikacji muszą zarejestrować się również w systemie e-TOLL w celu przypisania i uporządkowania danych. Należy pamiętać, że do każdego konta możemy przypisać kilka pojazdów.

Państwo przewiduje ponadto ulgę za dostosowanie samochodów do systemu e-TOLL. Wskazuje się, że od dochodu możliwe będzie odliczenie do 500 zł na każdy pojazd, w którym zainstalowano OBU lub ZSL.

Dostosowanie pojazdu do e-TOLL z urządzeniami LegalTelematics

LegalTelematics w związku z wprowadzanymi zmianami przygotował dla swoich Klientów oraz wszystkich osób zobligowanych do rejestracji w nowym systemie dedykowane urządzenia lokalizacyjne: OBU, oraz ZSL. Wygodne, intuicyjne oraz oferujące pakiet korzyści systemy pozwalają na szybką konfigurację floty z e-TOLL, a także automatyczne naliczanie i pobieranie opłat za każdy przejazd. To rozwiązanie dużo bezpieczniejsze i wygodniejsze niż posiadanie samej aplikacji, ponieważ w przypadku nieprawidłowości w działaniu telefonu, czy na skutek jego rozładowania pojawią się również problemy z rozliczaniem.

Urządzenia LegalTelematics dostosowane do nowego systemu poboru opłat oferują ponadto funkcje takie jak:

Naszą ofertę dedykujemy zarówno kierowcom samochodów dostawczych, ciężarowych, jak i autobusów oraz autokarów. W ramach świadczonych usług zapewniamy także pomoc przy montażu urządzeń oraz ich zintegrowaniu z systemem.