2022-01-03

Sztuczna inteligencja zwiększa bezpieczeństwo ruchu drogowego. Pomaga nie tylko funkcjonariuszom policji, ale także firmom ubezpieczeniowym, a nawet przedsiębiorstwom transportowym, które każdego dnia delegują w podróż tysiące kierowców. Dzięki nowoczesnym technologiom możemy wykrywać dziś znacznie więcej niż przewinienia drogowe w postaci przekroczenia dozwolonej prędkości. Stale rośnie również liczba badań w obszarach monitorowania zachowania kierowców, wykrywania zadań nawigacyjnych oraz rozpoznawania i przewidywania stylu jazdy. Zwiększone zapotrzebowanie na innowacyjne, dokładne i skuteczne rozwiązania z zakresu AI to efekt dynamicznie rozwijającego się rynku motoryzacyjnego. Wyzwaniu temu musi sprostać także infrastruktura drogowa, która nie zawsze jednak dotrzymuje mu kroku.

Wypadki na drogach zdarzają się każdego dnia. Ich przyczyną w przeważającej większości przypadków są błędy ludzkie. Dochodzi do nich jednak nie tylko na skutek nieprzestrzegania zasad ruchu drogowego. Czasami przyczyną niebezpiecznego zdarzenia na drodze jest nasze zmęczenie i wynikający z niego opóźniony czas reakcji. Często prowadząc samochód, jesteśmy również rozproszeni. Mamy problemy z koncentracją, skupieniem się. Siadając za kierownicą, bywamy także zdenerwowani, pobudzeni lub zestresowani. Badania nad zachowaniami kierowców oraz stylem ich jazdy pozwoliły opracować szereg rozwiązań, które zwiększają nasze bezpieczeństwo na drogach. Nie byłoby to oczywiście możliwe, gdyby nie sztuczna inteligencja.

Nowoczesna telematyka w aktywnym zarządzaniu flotą

Nadmierna prędkość to główna przyczyna wypadków ze skutkiem śmiertelnym. Nie stanowi natomiast jedynego wykroczenia, jakiego dopuszczają się na drogach kierowcy. Nie powinniśmy zapominać także o przewinieniach takich jak nagłe przyspieszanie i wyprzedzanie, przejazdy przez skrzyżowania i przejścia dla pieszych z prędkością wyższą niż dopuszczalna, niezatrzymywanie się na znaku STOP, czy wymuszenie pierwszeństwa. Firmy transportowe do nieprawidłowych i niepożądanych zachowań zaliczą również pozostawianie uruchomionego samochodu ciężarowego, które prowadzi do niepotrzebnego spalania paliwa. Będzie to ponadto każde zjechanie z zaplanowanej trasy, czy bezpodstawne zatrzymanie się, niezwiązane z zatorem.

Wszystkim wyszczególnionym powyżej przewinieniom jesteśmy na szczęście dzisiaj w stanie zapobiec. Przedsiębiorstwa działające w branży TSL mogą aktywnie i płynnie zarządzać swoją flotą dzięki telematyce. Innowacyjnym rozwiązaniom informatycznym, telekomunikacyjnym i informacyjnym, opartym na IoT. Systemy telematyczne nieustannie aktywizują szereg danych oraz poddają je ciągłej analizie. Urządzenia oferowane w ramach dostępnych systemów pozwalają na bieżące śledzenie pojazdów, monitorowanie ich położenia, a także rejestrowanie danych o podstawowych parametrach pracy. Informują nas m.in. o zużyciu paliwa, stylu jazdy i zachowaniach kierowcy w trasie oraz czasie jego pracy.

W ten sposób możemy więc błyskawicznie wyłapywać i reagować na wszelkie nieprawidłowości. System automatycznie zasygnalizuje o niespodziewanym zatrzymaniu pojazdu, zjechaniu z trasy, czy nieekonomicznej jeździe. Rozwiązania telematyczne przy wsparciu AI umożliwiają redukcję wydatków ponoszonych na paliwo nawet o 20%! Co więcej, dzięki sztucznej inteligencji jedna osoba jest w stanie monitorować więcej pojazdów, ponieważ system automatycznie wykrywa anomalie i zaznacza je operatorowi. W efekcie możemy zwiększyć oszczędności firmowe zarówno na paliwie, jak i kosztach pracowniczych. Jakość i efektywność świadczonych usług nie tylko nie zmaleją, a nawet wzrosną!

AI dla transportu, bezpieczeństwa i ruchu drogowego

Aby systemy, które mają zapewnić nam większe bezpieczeństwo na drogach, spełniały swoją funkcję, muszą potrafić analizować i natychmiast rozpoznawać styl jazdy kierowców. I tak na podstawie naszych najczęstszych zachowań na drodze powstały rozwiązania wspomagające nas na co dzień za kierownicą.

Wśród najpopularniejszych z nich możemy wskazać w pierwszej kolejności Driver Assistance Systems (DAS) oraz Advanced Driving Assistance Systems (ADAS), czyli podstawowe i zaawansowane systemy wspomagania kierowcy. Składają się na nie liczne czujniki, radary, kamery, czujniki ultradźwiękowe oraz czujniki skrętu kierownicy, dzięki którym nasz samochód cały czas widzi, co dzieje się wokoło. Zaliczymy do nich m.in. asystenta parkowania, systemy ostrzegania przed kolizją, wykrywania martwego pola, utrzymywania pasa ruchu, czy automatycznego awaryjnego hamowania.

Na uwagę zasługują również aplikacje wczesnego ostrzegania, a także wykrywające symptomy zmęczenia i rozproszenia kierowcy. Takie jak ziewanie, przymykanie powiek, częste mruganie oczami, czy odrywanie wzroku od jezdni. Dźwiękowy sygnał ostrzegawczy ma uświadomi

kierowcę o potencjalnym zagrożeniu i zachęcić go do zatrzymania pojazdu w celu krótkiego odpoczynku lub przerwania jazdy.

Firmy zarządzające większą flotą pojazdów dążą do ograniczenia kosztów transportu. Nie jest im dlatego obca koncepcja tzw. eco-drivingu, czyli ekologicznego stylu jazdy. Ekologiczny i bezpieczny styl jazdy to przede wszystkim unikanie nagłych i częstych przyspieszeń oraz gwałtownego hamowania. Również i w tym zakresie możemy liczyć na inteligentne rozwiązania, które będą informować nas o stylu jazdy zatrudnionych kierowców.

IA stosowana jest oczywiście nie tylko w samych pojazdach, ale i infrastrukturze drogowej. W tym miejscu za przykład posłużą nam systemy monitoringu drogowego, określające zagęszczenie ruchu ulicznego i kontrolujące jego płynność. Wykorzystuje się je także do rozpoznawania rodzajów samochodów poruszających się po drogach. Tego typu rozwiązania to istotne wsparcie dla koncepcji smart city. Nie wspominając już o zwiększonej efektywności w zarządzaniu ruchem miejskim, czy wykrywaniu naruszeń w postaci m.in. korzystania z pasów przeznaczonych dla busów lub niestosowania się przez pojazdy ciężkie do ograniczeń obowiązujących w centrach miast.