2023-04-03

Od 3 kwietnia 2023 roku, przemieszczanie się autostradą A4 pomiędzy Krakowem a Katowicami będzie kosztować kierowców więcej. Nowe stawki opłat wprowadzają podwyżki dla wszystkich kategorii pojazdów, które będą wynosić od 1 do 6 złotych. Wszystko to doprowadzi do zwiększenia kosztów na autostradzie A4, która już do tej pory była jedną z najdroższych dróg w Polsce.

Osoby prowadzące samochody osobowe zapłacą 15 zł za przejazd 60-kilometrowym odcinkiem autostrady, co stanowi wzrost o 2 zł. Kierowcy pojazdów z kategorii 2 i 3 zapłacą 27 zł – podwyżka o 3 zł, ale mogą otrzymać zwrot w wysokości 19 zł. Kierowcy pojazdów z kategorii 4 i 5 będą zobligowani do zapłaty 46 zł – podwyżka o 6 zł, a motocykliści 7 zł – podwyżka o 1 zł.

Niektórzy kierowcy mogą uniknąć wyższych kosztów za przejazd, dzięki ofercie koncesjonariusza odcinka A4 między Krakowem a Katowicami, Stalexport Autostrada Małopolska. Kierowcy, którzy korzystają z aplikacji videotollingu lub elektronicznego poboru opłat A4GO, zapłacą 13 zł na każdym z dwóch punktów poboru, czyli o 2 zł mniej niż kierowcy korzystający z płatności gotówkowych lub kartą. Jednakże, należy zaznaczyć, że stawka ta wzrosła o 3 zł w porównaniu z poprzednimi stawkami.

Ministerstwo Infrastruktury poinformowało również, że Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przejmie kontrolę nad płatnym odcinkiem autostrady A4 za cztery lata, co może oznaczać zniknięcie opłat.