TMS (Transport Management System) to narzędzie do zarządzania szeroko rozumianymi procesami w transporcie. Jakie korzyści niesie ze sobą implementacja TMS w firmie?
Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na transport, wzrastają również wymagania klientów i standard obsługi, jaki powinny świadczyć firmy transportowe. Przewóz towarów w dzisiejszych czasach powinien być przede wszystkim sprawny, bezpieczny i niezawodny.
Tutaj z pomocą przychodzi nam właśnie TMS, który znacznie usprawnia procesy transportowe w porównaniu do tradycyjnych metod zarządzania. Dzięki niemu efektywniej zaplanujemy przewóz towarów. Będziemy mogli precyzyjniej monitorować oraz kontrolować flotę pojazdów za pomocą GPS. Dodatkowo, zoptymalizujemy przestrzeń ładunkową oraz dokonamy analizy danych, które pozwolą nam zmodernizować szereg działań transportowych.
1. TMS a obsługa klienta
Dzięki ciągłemu monitorowaniu transportu klienci mogą być na bieżąco informowani o statusie ich przesyłki, planowanym czasie dostarczenia oraz jej bezpieczeństwie. To o tyle istotne, ponieważ w dzisiejszych czasach transparentność działań jest bardzo ważna. TMS pozwala również na wprowadzanie różnego rodzaju zmian w zamówieniach w ostatniej chwili.
2. Analiza danych
TMS można przyrównać do wieży kontrolnej na lotnisku. Posiadając szereg danych w jednym miejscu, możemy skutecznie je analizować i dokonywać niezbędnych korekt. Mogą to być m.in. dane dotyczące obsługi klienta, które pomogą nam następnie ulepszyć jakość oferowanych usług. TMS dostarcza również informacji o samym transporcie, pozwalając tym samym dokonywać niezbędnych korekt, tak aby przewóz był jak najefektywniejszy.
3. Faktury, płatności, zyski
Dzięki oprogramowaniu TMS wszystkie sprawy z zakresu finansów znajdują się w jednym miejscu. Umowy, zbliżające się terminy płatności, opóźnienia w zapłatach, rentowność zleceń oraz wszelkie inne informacje, które pozwolą nam na sprawne zarządzanie kapitałem przedsiębiorstwa.
4. Rozwój przedsiębiorstwa
Wraz z dostępem do kompletu informacji o wiele prostsze staje się planowanie zmian i wyznaczanie kierunków dalszego rozwoju firmy transportowej. Wygodniej jest podejmować kluczowe decyzje, gdy w jednym miejscu mamy wszystkie dane składające się na całość naszego przedsiębiorstwa, wskazujące na jego kondycję. TMS będzie stanowić ułatwienie przy m.in. zakupie sprzętu specjalistycznego, takiego jak naczepy-chłodnie, zwane lodówkami. Usprawni proces zatrudniania nowych pracowników, pozwoli wychodzić naprzeciw oczekiwaniom współczesnych klientów.
5. Planowanie tras
TMS przedstawia wszystkie zlecenia transportowe, które należy zaplanować i zrealizować. Umożliwia zapoznanie się ze wszystkimi wyznaczonymi przystankami, czy stopniem wypełnienia środka transportu na konkretnym przystanku. Pozwala ponadto dokonywać korekt, tak aby na przykład zminimalizować puste przebiegi. Wiele systemów TMS jest wyposażonych również w automatyczne systemy planowania, które wykorzystują skomplikowane algorytmy do wytyczenia jak najlepszej trasy dla naszych przewozów.
6. Monitorowanie tras i kierowców
Zintegrowany moduł GPS pozwala na bieżąco zarządzać czasem pracy kierowców. Informuje także o ich stylu jazdy, wpływającym na zużycie paliwa. Dodatkowo TMS okazuje się bardzo pomocny w odniesieniu do administrowania zadaniami kadrowymi, takimi jak rozliczanie diet kierowców i zarządzanie ich dostępnością.
7. Oszczędność czasu i komfort pracy
Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe zalety oprogramowań TMS, należy na koniec wspomnieć o najważniejszej korzyści płynącej z nich wszystkich. Jest to oszczędność czasu. TMS przyspiesza niemal każdy proces związany z kompleksowym zarządzaniem transportem w firmie. Optymalizacja procesów wpływa nie tylko pozytywnie na nasze finanse, ale również na zadowolenie naszych klientów, pracowników i współpracowników.
Przy tak szybko rozwijającej się branży TSL, a szczególnie postępującej informatyzacji wewnątrz niej, posiadanie TMS we własnej firmie stało się niemal obowiązkiem.
Pomimo tego, że Excel wciąż ma wielu wiernych zwolenników, to zarządzanie transportem z jego poziomu jest aktualnie coraz mniej popularne i rekomendowane. Obecnie wskazuje się, że systemem TMS warto zainteresować się, dysponując flotą już od 5 pojazdów w górę. Nie tylko ze względu na wypisane powyżej zalety, ale także, a może przede wszystkim fakt, że Excel nie uchroni nas przed prostymi pomyłkami, wynikającymi z natury ludzkiej. Niejednokrotnie są to jednak pomyłki kosztowne.