2019-02-04

Koniec roku 2018 to burzliwy okres dla właścicieli firm transportowych wykonujących przewozy towarów transportowych z powodu obowiązku wdrożenia monitoringu GPS,oraz zintegrowania go z rządową platformą informatyczną.

Co to jest system sent?

To system informatyczny utworzony przez Ministerstwo Finansów, które służy do kontrolowania przewozów artykułów akcyzowych takich jak : tytoń ,paliwo, alkohole ( powyżej 500 litrów lub 500 kg)

Urządzenia GPS w firmie Tachobus udostępniają na bieżąco parametry do sent. Wśród nich są m.in:

Ustawodawca zagwarantował okres ochronny do dnia 31. grudnia 2018r.
Warto pamiętać więc,że już od 1 stycznia 2019 r urządzenia GPS muszą być zintegrowane z platformą sent.


ETAPY ZGŁOSZEŃ REALIZACJI W SYSTEMIE SENT.

Etap 1 – Podmiot wysyłający zgłasza zamiar przewozu towaru poprzez wypełnienie stosownego formularza. Po jego wypełnieniu i wysłaniu wygenerowany zostaje numer SENT ( numer ten ważny jest 10 dni dlatego ważne jest żeby dostawa nastąpiła w przeciągu tych 10 dni) oraz 3 klucze uwierzytelniające dla każdego z uczestników procesu – wysyłającego, przewoźnika i odbierającego.
Etap 2 – Przewoźnik uzupełnia zgłoszenie wpisując swoje dane: numer rejestracyjny pojazdu, datę rozpoczęcia przewozu i planowaną datę jego zakończenia. Po uzyskaniu potwierdzenia przewoźnik może dopiero rozpocząć transport.
Etap 3 – Podmiot odbierający uzupełnia zgłoszenie o informację o odbiorze towaru, nie później niż w następnym dniu roboczym po dostarczeniu towaru.

Obowiązkiem przewoźnika jest:

Kara w obydwu przypadkach wynosi: 10 tys.złotych

Obowiązki kierowcy:

Kara za naruszenie któregokolwiek z punktów wynosi: 5-7,5 tys złotych.

Konto na PUESC może założyć tylko osoba fizyczna, która zamierza dokonywać zgłoszeń w imieniu podmiotu. Aktywacja konta odbywa się poprzez link aktywacyjny wysłany na adres e-mail. Aby przesłać, uzupełnić lub zaktualizować zgłoszenie w rejestrze SENT wystarczy rejestracja konta o podstawowym dostępnie do platformy PUESC. Konto podstawowe pozwala na wykonywanie czynności w tzw. kontekście własnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *